Su Kaçağı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Su Kaçağı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Su Kaçağı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İstanbul gibi yoğun ve kalabalık şehirlerde yaşayanlar için su kaçağı inanılmaz derecede sıkıntılı bir durumdur. Yoğun bir temponun hakim olduğu iş hayatında ve günlük yaşamda su kullanımı oldukça önemlidir. Yaşamsal sıvımız olan suların taşındığı tesisatlarda çıkabilicek bir arıza tüm hayatımızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Su kaçağının tespiti çoğu zaman kolay olsa da, pek çok zaman da oldukça zordur. Bazen tesisatımızda bir sızıntı veya kaçak olduğundan habersiz yaşamımızı sürdürürüz. Ancak ne zaman ki, su faturalarında aşırı yükselme başladığında tesisatımızdaki bir sızıntıdan şüphelenmeye başlarız. Bu şüphe son derece de doğru bir şüphe olmaktadır. Su kaçağı veya sızıntısın en önemli işaretlerinden biri de birden yükselen faturalardır.

Su tesisatımızdaki veya giderlerimizdeki bir sızıntı veya kaçağın gözle görülebilen işaretleri de vardır. Bunlar; tavanda boyanın kabarması, rutubet, küflenme, tavanda ya da duvarda oluşan su bazlı lekeler. Yine de -unutulmamalıdır ki- bir evin veya iş yerinin tesisatında herhangi bir kaçak varsa, anında olmasa bile, duvarlarda ya da alt katın tavanında kesinlikle ıslanma, lekelenme, kabarma ve ilerleyen süreçte damlama olacaktır. Erken müdahale edilmediği taktirde tüm bunlar kaçınılmazdır.

Bir tesisatta su kaçağı olduğunu birkaç şekilde görebiliriz. Mesela tavanlarda boya kabarmaları, küflenme ve buna benzer lekeler olabilir. Ancak bu lekelerin hepsi su borusunda kaçak var olarak düşünülmemelidir. Evin su tesisatında bir su kaçağı varsa –anında olmasa da- herhangi bir duvar ya da alt katın tavanında kesinlikle ıslanma, damlama olması gerekir.

Şayet su tesisatında yani temiz su hattında su sızıntısı ya da su kaçağı varsa alt katın tavanından su damlaması olacaktır. Zaman içinde bu sızıntı büyüyeceğinden alt katın tavanından damlama hızı da artacaktır. Genelde şehir suyu şebeke hattında geceleri basınç oranı yüksek olduğundan bu sızıntılar geceleri daha da fazla olacaktır.

Pis su hattında yani gider hattındaki bir sızdırma ise genelde kokulu olacaktır. Sızdığı alt katın tavanında koyu sarı bir leke oluşturacaktır. Bazen pis su hattından kaynaklanan kaçaklarda koku olmamaktadır. Su duvar kumundan arınmış olarak kendine yüzey bulmaktadır. O nedenle herhangi bir koku olmasa dahi ‘kesinlikle temiz su hattından kaynaklanmaktadır’ diyemiyoruz. Yine burada yapılacak testler önem kazanmaktadır. Test sonuçları sızıntının nereden kaynaklandığı net ve kesin bir şekilde söylemektedir.

Dış hat su kaçağını ise anlamak oldukça zordur. Dış su kaçağını genel olarak fazla gelen su faturalarından fark edebilirsiniz.

Şayet kafanız karıştı ise; kafa karışıklığınızı ortadan kaldırmak adına bulunduğunuz mekanda su kaçağı olup olmadığını anlamak için uzman ekiplere sahip olan firmamızın kullandığı, son teknoloji ürünü modern cihazlarla anında tespit yaptırarak, şayet herhangi bir sızıntı veya kaçka varsa sorunun daha da büyümesinin önüne geçebilirsiniz.

Sn teknoloji ürünü ekipmanlar ile tapılan su kaçağı tespiti testleri hem kısa zamanda yapılır, hem de kesinlikle yapınızın herhangi bir yeri kırılmaz, herhangi bir zarar verilmez.

Arıca bakınızSu Kaçağı Tespiti ” başlıklı yazımıza…


Su kaçağı tespiti ve/veya tamiri hizmetine ihtiyacınız varsa hemen bizi arayın. %100 Garantili, kesin çözüm.

 

Su Kaçağı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Turan Tesisat Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri Hizmeti
0216 308 28 26
0555 368 78 86

(İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerimizin her semtine hizmetimiz vardır.)