Kanal Açma

Kanal Açma

Kanal Açma veya gider açma (tıkanıklık açma) atık su tesisatlarında boru içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı oluşan tıkanmaları açma işlemine denir. Kanal açma, gider açma, tıkanıklık açma, pimaş açma aynı anlamı ifade eden benzer kelimelerdir ve sektörde birbirlerinin yerine sıkça kullanılmaktadır.

Kanal açma işlemine konu olan tıkanıklık işlemleri bulundukları alanlara göre dörde ayrılırlar. Bunlar aşığada açıklamalarıyla birlikte sıralanmışlardır.

Yağmur Gideri Tıkanıklığı
Bazen kanalizasyon borularının tıkanması, bazen de daire içindeki pimaşın tıkanması durumunda kanal açma yöntemlerine başvurulur. Özellikle yağmur esnasında ve sonrasında kanal borusunun tıkanmasına oldukça sık rastlanmaktadır. Çatılarda biriken toz, kuş tüyü vb. atıkların yağmur esnasında suyla birlikte gidere akması ile oluşan yağmur gideri tıkanıklığı özel kanal açma (tıkanıklık açma) robotları ile açılmaktadır.

Pimaş Tıkanıklığı, Pimaş Açma

Bina ana pimaşında tıkanıklık olması durumunda görüntüleme sistemine sahip özel robotla tıkanıklığın olduğu nokta tespit edilir ve teknik ekibimiz yine bu özel robotla tıkanıklığı tamamen giderirler. Kanal görüntüleme sistemi ile boru içini görerek pimaşın neden tıkandığı görüntülenebilmektedir.

Çoğu zaman zemin katlarda inşaat temeli yapılırken gider borusu iyi sabitlenmediği için beton dökülünce ya yerinden oynamaktadır veya eğimi bozulmaktadır ya da pimaşlar birbirinden ayrılmaktadır. Birbirinden ayrılan pimaşların içi beton kırıntılarıyla dolmaktadır. Her iki durumda da tıkanıklık açılsa dahi tekrar sorun yaşanabilmektedir. Arızalı kısmın değişmesi demek borunun komple değişmesi demektir. Bu da büyük tadilat ve maliyet anlamına gelmektedir. Ancak kırmadan kanal açma robotu ile tıkanıklık açılmasa da görüntüleme robotu bize nerenin arızalı olduğunu gösterir. Dedektörle arızalı bölge nereye denk geliyorsa tam olarak o nokta işaretlenir. En azından maliyet üçte birine kadar düşer ve çok daha az yer kırılır.

Tuvalet-Banyo Gideri ve Lavobo Gideri Açma

İki rögar arasında geçişi sağlayan kanal borularında sürekli yağlanmayla karşılaşabilirsiniz. Yüksek basınçlı su ile temizleme işlemi yapan makineler boru çeperini kaplayan yağları söker. Sürekli kanal açma robotunu çağırmak zorunda kalmazsınız. Tıkanan tuvalet gider borularında veya lavabo gider borularında sizlere kalıcı ve kesin çözümler sunulur.

Ters eğim verilerek döşenen boru içerisinde pimaş yıkama yapılarak eskisi gibi tertemiz bir gider borusuna sahip olursunuz. Bir defa tıkanan gider boruları ilerde mutlaka eskisinden daha zahmet verecek şekilde tıkanma yapacaktır. Bu kaçınılmazdır ve bu sorunların başınızı ağrıtmaması için atık su gider borularınızın içini muntazam bir şekilde periyodik olarak temizletmetmeniz gerekmektedir.

Tuvalet, banyo ve mutfak gideri borularının içerisinde ne gibi atıklar var görmek ister misiniz? Kameralı kanal açma robotumuz sayesinde kağıt, peçete, beton vb. gibi taşlaşmış pis suların taşmasına yol açan maddeleri kırmadan açmak gerekir. Bu atık maddeler belediyenin kanalizasyon borularına gitmeden binanın atık su gider borularında herhangi bir yerde birikme yaptığında direkt en alt katın tuvaletinden veya banyosundan geri taşma yapar. Üst katlar tuvaleti kullandıkça bodrum seviyesindeki dairenin giderlerinden su geri gelmeye başlar. Bu kanalizasyon suyu baskınlarını önlemek için bodrum kat dairelerin kanal borularını ayrı bir hat şeklinde çekmek gerekir. Söme (radya temel) içerisine döşenen bu boruları döşedikten sonra kamera sistemi ile kontrol etmek gerekir. Zira bu borular döşendikten sonra beton ve demir altında kaldığı için tadilat yapmak imkansız gibi birşeydir.

Boruda kontrol edilecek hususlar;

a) Doğru eğimin verilip verilmediği
b) Boru içerisinde beton, kağıt veya katı herhangi bir maddenin kalıp kalmadığı
c) Kanalizasyona gidene kadar boru içerisinde herhangi bir kırık ve çatlak olup olmadığıdır.

Kanal Açma Yöntemleri
  1. Bulaşık Sabun ve Sıcak Su Yöntemi
  2. Piston Yöntemi
  3. Tel Portmanto Yöntemi
  4. Tesisat Yılan Yöntemi
  5. Vakum Yöntemi
  6. Enzimler Yöntemi
  7. Pişirme Soda ve Sirke Yöntemi
  8. Kimyasal Yöntem

Kanal Açma Servisimiz
Kanal açma robotu ile ev, apartman, işyeri, hastane, otel, yemekhane, fabrika vb. yerlerin bina içi ve bina dışı tıkalı giderlerinin/kanallarının kırıp, dökmeden açılması.

Kanal jeti ile kanal yıkama
Özel kamera sistemi ve kanal görüntüleme robotu ile kanal görüntüleme gider hatları görüntülenir. Görüntülemeden elde edilen verilere göre de gerekli müdahale uygulanır.


Binanızın gider hattında sorun yaşıyorsanız ve yardıma ihtiyacınız varsa, %100 garantili tıkanıklık açma hizmetimizden yararlanmak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından 7/24 arayabiirsiniz.

 
Turan Tesisat Su Kaçağı Tespiti ve Tamiri, Tıkanıklı Açma Hizmeti
0216 308 28 26
0555 368 78 86

(İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerimizin her semtine hizmetimiz vardır.)